مرکز طراحی صنعتی ایران در یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس۲۰۲۲ که با حضور کلیه بازیگران و فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری کشور در اردیبهشت ماه 1401 در پارک علم و فناوری پردیس برگزار گردید، حضور یافت.

[toc]

برگزاری جلسات تخصصی مشاوره طراحی صنعتی

مرکز طراحی صنعتی ایران با حضور در بخش پایون منتورشیپ نمایشگاه اینوتکس 2022 ، جلسات رایگان مشاوره طراحی صنعتی برای شرکت ­های حاضر در نمایشگاه برگزار کرد. در سال­های اخیر پایون منتور شیپ به یکی از بخش­ های پرطرفدار اینوتکس تبدیل شده است که فرصت دریافت مشاوره­ های تخصصی در تمامی حوزه­ های مرتبط با کسب و کار و توسعه محصولات فناورانه و خلاق را به صورت رایگان در اختیار بازدیدکنندگان قرار می­دهد.

خدمات و تسهیلات معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، جهت بهبود وضعیت طراحی صنعتی محصولاتِ شرکت­ های کوچک و متوسطِ استارتاپی، نوپا، خلاق، دانش­ بنیان و غیردانش بنیان تا صنایع و شرکت­های بزرگ صادراتی را شامل می­ شود. این خدمات از طریق مرکز طراحی صنعتی ایران در کریدور فناوری تا بازار به شرکت ­ها ارائه می­ شود.

یازدهمین دوره نمایشگاه بین المللی نوآوری و فناوری اینوتکس۲۰۲۲ با حضور کلیه بازیگران و فعالان زیست بوم نوآوری و فناوری کشور در اردیبهشت ماه 1401 در پارک علم و فناوری پردیس برگزار گردید.

در این رویداد بیش از 400 استارت آپ، شرکت فناور و دانش بنیان، شتابدهنده و مرکز نوآوری، مراکز رشد و پارک­­ های علم و فناوری، سرمایه­ گذاران و مخترعین به معرفی جدیدترین محصولات و خدمات فناورانه خود به مشتریان و جامعه نوآوری کشور پرداختند.

این رویداد ملی بزرگترین رویداد نوآوری و فناوری کشور و بستری برای عرضه نوآوری، تبادل دانش و فناوری، مشارکت میان شرکت‌ها و سرمایه گذاران داخلی و بین المللی است. آقای سعید خسروی (مدیرعامل استودیو طراحی متوتک) و آقای محمدرضا منصوری (موسس استودیو طراحی یاساچیم) به عنوان همکار و مشاوران مرکز طراحی صنعتی، با حضور در این رویداد 4 روزه، به فناوران، شرکت­ های بازدیدکننده و شرکت­ های مستقر در پارک علم و فناوری پردیس، مشاوره­ طراحی صنعتی ارائه کرده و به سوالات و چالش­ های طراحی و توسعه محصول آنان پاسخ دادند.

ایستگاه آینده فرصتی برای گفتگو از طراحی صنعتی و فناوری­ های آینده

یکی از رویدادهای­ جذاب نمایشگاه اینوتکس، بخش جانبی ایستگاه آینده (INOTEX Nextation) بود که با نگاهی به آینده­ی متأثر از فناوری‌های جدید در آن تلاش شد تا  فناوری ­های جدید در انقلاب صنعتی چهارم مورد پیش بینی و تحلیل قرار گیرند.

آقای مصطفی توحیدی­ فر، مدرس دانشگاه و مدیرعامل شرکت طراحی والا، که به عنوان مشاور و منتور با مرکز طراحی همکاری می­ کنند، در ایستگاه آینده، به ایراد سخنرانی با عنوان «ارزش آفرینی طراحی و تجربه کاربری، در صنایع نسل چهارم انقلاب صنعتی» پرداخت. ایشان در این سخنرانی، به بحث در مورد ساز وکارها و آینده­ هوشمندسازی و تجارب کاربری، در تمام ابعاد زندگی انسانی پرداختند.

ارزش افزوده طراحی صنعتی برای محصولات صادراتی

برگزاری نشست­ های تخصصی با موضوع حکمرانی نوآوری و فناوری (G-forum) بخش دیگری از نمایشگاه اینوتکس 2022 بوده و عرصه­ ای برای گفتگو و تعامل درباره سیاست­گذاری در حوزه علم و فناوری، با همکاری اندیشکده ­ها، کارشناسان خبره و سیاست گذاران و صاحب نظران کشور و فعالان بخش خصوصی و دولتی برگزار شد.

آقایان دکتر رضا اسدی فرد رئیس مرکز شرکت­ها و مؤسسات دانش بنیان معاونت علمی و فناوری و دکتر عماد احمدوند، مدیرعامل کریدور فناوری تا بازار، در اولین روز برگزاری رویداد G-forum در قالب پنلی کوتاه و تاثیرگذار به ضعف­ های شرکت­های دانش­ بنیان در حوزه صادرات و چالش‌های صادرات تکنولوژی پرداختند. محورهای بحث: الزامات فنی برای موفقیت در صادرات شامل، اثبات عملکرد فنی محصولات با دریافت تاییدیه های معتبر بین المللی، اخذ مجوزهای شناخته شده­ ای از جمله استاندارد CE، ارتقای طراحی صنعتی محصولات، تفاوت­ های بازاریابی محصولات دانش بنیان با محصولات متعارف، و الزامات استفاده از نیروی انسانی متخصص و …. بود.

همکاری­ های شکل گرفته در بستر نمایشگاه اینوتکس

در نمایشگاه اینوتکس با هدف ترویج و توسعه گفتمان طراحی صنعتی، رایزنی­ هایی در قالب جلسات متعدد با مدیر خانه خلاق و نوآوری قوه مقننه، دبیرخانه دائم نمایشگاه اینوتکس، کارخانه نوآوری های وی، مرکز شتابدهی نوآوری  و همچنین مدیرکل ترویج و توسعه خوشه­ های نوآوری پارک فناوری پردیس، مرکز نوآوری یاس و شتابدهنده سیمرغ، فن بازار ملی ایران، مرکز سازمان پژوهش­های علمی و صنعتی ایران (I CAN) و شرکت افق پژوهش نیکان انجام شد. همچنین وضعیت طراحی صنعتی شرکت ­های حاضر در نمایشگاه مورد بررسی قرار گرفت و زمینه آشنایی بیشتر فعالان اکوسیستم نوآوری با خدمات مرکز طراحی صنعتی فراهم گردید.

مرکز طراحی ایران
اینستاگرام ما را دنبال کنید