برگزاری نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت همزمان با بیست و دومین نمایشگاه دستاورد‌های پژوهشی فناوری و فن بازار وزارت علوم، در سالن خلیج فارس در محل نمایشگاه‌های بین المللی تهران  به مناسبت هفته پژوهش، به همت معاونت نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در روز سه شنبه ۲۳ آذر ماه  با حضور محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رئیس جمهور آغاز و تا جمعه ۲۶ آذر ماه ادامه دارد.

برگزاری نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
تجهیزات و مواد آزمایشگاهی نمایشگاه ایران ساخت-مرکز طراحی ایران

این نمایشگاه در راستای سیاست‌های کلان تقویت اقتصاد مقاومتی برگزار می‌شود، با حمایت از صنعتگران، پژوهشگران و فناوران کشور برای بومی‌سازی فناوری ساخت تجهیزات وارداتی، توانسته است به عرضه و فروش قابل‌توجه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی پیشرفته و دانش‌بنیان در کشور کمک شایانی کند. هر ساله میزان فروش شرکت‌هایی که از سوی معاونت علمی حمایت شده‌اند سیر صعودی داشته.

محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری معاون علمی وفناوری رئیس جمهور - تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
محمدعلی زلفی‌گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و سورنا ستاری معاون علمی وفناوری رئیس جمهور -مرکز طراحی ایران

۳ هزار و ۱۳۲ فناوری در این نمایشگاه ارائه شد که ۵۶ تای آنها برای نخستین بار رونمایی می‌شوند.
هدف این نمایشگاه، کاهش وابستگی آزمایشگاه‌های داخلی به تجهیزات و مواد وارداتی و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان و استفاده از توانمندی‌های داخلی  و همینطور ایجاد اشغال پایدار برای هفت هزار پژوهشگر است.
اصلی‌ترین هدف نمایشگاه ایران ساخت، افزایش تقاضای خرید محصولات و تجهیزات و مواد آزمایشگاهی برای دانشگاه‌‌های داخلی می‌باشد.

در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، مصرف‌کنندگان تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و تولید کنندگان داخلی حضور می‌یابند.
محصولات و تجهیزات ایران ساخت-مرکز طراحی ایران

در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، مصرف‌کنندگان تجهیزات و مواد آزمایشگاهی و تولید کنندگان داخلی حضور می‌یابند. علاوه برآن، خریداران بخش‌های دولتی با استفاده از یارانه معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری می‌توانند برای خرید تجهیزات و مواد اقدام کنند.خریداران بخش خصوصی نیز از از تسهیلات لیزینگ بهره‌مند شوند.

تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
حضور داوران برجسته طراحی صنعتی در نمایشگاه ایران ساخت-مرکز طراحی ایران

 معاون علمی و فناوری رئیس‌جمهور، سورنا ستاری روز گذشته در مراسم افتتاحیه دو نمایشگاه ایران ساخت و فن بازار گفت: نمایشگاه‌های فناوری مانند ایران ساخت از نظر کمی و کیفی نسبت به شش سال قبل تفاوت بسیار زیادی دارد. شش سال قبل در این نمایشگاه‌ها شیشه لوله آزمایشگاه نمایش داده می‌شد، اما الان محصولاتی نمایش داده می‌شود که قیمت مشابه خارجی آن ۶۰ تا ۷۰ میلیارد است.
وی افزود: امروز بخش خصوصی هم بهتر از سال‌های قبل وارد شده و از سویی دیگر دولت، زیرساخت‌هایی همچون مراکز رشد و پارک علم و فن‌آوری را هم فراهم کرده‌است.

تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
بازدید نمایندگان از نمایشگاه ایران ساخت-مرکز طراحی ایران

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری‌سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، آقای محمد حسین بهشتی، با اشاره بر ارائه ۱۵ محصول نخست تولید در این نمایشگاه، به صدا و سیما گفت: در طول نمایشگاه از محصولات جدید رونمایی خواهد شد. نمایشگاه امسال میزبان رویدادی جدید است. این کار با همکاری مرکز طراحی ایران برای ارتقای سطح طراحی و کیفیت بسته‌بندی محصولات و نوع ارائه خدمات انجام می‌شود.
محمدحسین بهشتی افزود: قرار است در نهمین دوره این نمایشگاه برترین طراحی در زمینه ارائه تجهیزات، طراحی خدمات و طراحی بسته‌بندی انتخاب و معرفی شوند. همه شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور دارند می‌توانند در این رویداد شرکت کنند.

تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
حضور داوران طراح صنعتی در نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی-مرکز طراحی ایران

معاون پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم با بیان اینکه در تلاش هستیم تا در کنار حفظ اقتدار ایران در زمینه تولید علم و فناوری در دنیا، سهم و اثربخشی علوم انسانی و اجتماعی را بیشتر کنیم، به صدا و سیما گفت: از دیگر اقدامات ما کاربردی کردن پژوهش‌های دانشگاهی و تحقیقات علمی و انطباق آن‌ها با نیاز‌های کشور است که این کار را نیز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شتاب خواهیم داد. همچنین دیپلماسی فناوری با دیگر کشور‌ها را نیز در اولویت داریم تا ارتباط میان دانشمندان ایرانی با جهان قطع نشود و ارتقا یابد.
پیمان صالحی افزود: دانشمندان سفیران پرقدرت ایران در دنیا هستند که می‌توانند حضور کشورمان را در بازار‌های جهانی تثبیت و توانمندی علمی ایران را در بازار جهانی نیز عرضه کنند. منبع: pishkhan.com

تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
مرکز طراحی ایران
بازدید از نمایشگاه ایران ساخت

 نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت از سال 1392 هرساله برگزارشده در ادامه لیستی از محصولات ارائه شده در نمایشگاه ایران ساخت را آورده‌ایم.

تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران

لیست محصولات ارائه شده در نمایشگاه تجهیزات ایران ساخت:

 • نفت، گاز و پتروشیمی
 • برق، الکترونیک، نرم‌افزار
 • عمران و ساختمان
 • مکانیک، شیمی و متالورژی
 • کشاورزی و محیط‌زیست
 • فیزیک پایه
 • تجهیزات عمومی آزمایشگاهی
 • تجهیزات و ماشین‌آلات در حوزه فناوری های راهبردی
 • مهندسی پزشکی و زیست مواد
 • مواد آزمایشگاهی
 • تجهیزات آموزشی با فناوری مناسب
 • تجهیزات حوزه تست و آزمون صنعتی
 • ارایه کنندگان خدمات کالیبراسیون
تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت
تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت-مرکز طراحی ایران
نمایشگاه تجهیزات ایران ساخت - مرکز طراحی ایران
تصاویر ثبت شده از نمایشگاه ایران ساخت-مرکز طراحی ایران