:::::::::::

وقتی ربات سینای ایرانی روی دست داوینچی آمریکایی بلند می‌شود!

سامانه جراحی رباتیک سینا، یک سامانه جراحی رباتیک از راه دور است که قابلیت انجام عملهای جراحی لاپاروسکوپی به روش رباتیک را به ارمغان آورده است. این سامانه از دو بخش اصلی تشکیل شده است:
بخش اول عبارت است از یک کنسول کنترل فرایند جراحی که در اختیار جراح قرار دارد و فرامین حرکتی دستان جراح و فرامین کنترلی از انگشتان و پاهای جراح را دریافت می کند و تصویر زمان حقیقی از موضع جراحی را در اختیار جراح قرار می دهد.بخش دوم مجموعه تخت جراحی و رباتهای جراح و تصویربردار بر بالین بیمار است که حرکات دریافت شده از کنسول جراحی را به صورت زمان حقیقی روی بدن بیمار و در موضع عمل جراحی اعمال می نماید. ارتباط بین دو بخش مذکور به صورت محلی یا از طریق اینترنت از راه دور میسر شده و جراح میتواند عمل جراحی را از شهری به شهر دیگر به انجام رساند.

مزایای اصلی استفاده از این سامانه نه فقط در بحث جراحی از راه دور بلکه در حالت محلی و از اطاقی در کنار اطاق عمل اصلی نیز مطرح است.
این مزایا عبارتند از:
1- توانایی افزایش دقت عملکرد جراح با استفاده از مکانیزم مقیاس گذاری حرکت دستان جراح
2- حذف لرزش از حرکات دستان جراح
3- دور کردن جراح از عوامل بیماری زا و عفونتهای موجود در اطاق عمل
4- ایجاد شرایط کاری ارگونومیک برای جراح و درنتیجه کاهش خستگی در عملهای طولانی مدت
5- کاهش جراحات وارد شده به بیمار در انجام جراحی های پیچیده بدون نیاز به ورود دست جراح به داخل شکم بیمار با بهره گیری از ابزارهای انعطاف پذیر که قادرند حرکات دست و انگشتان جراح را در داخل بدن بیمار و با عبور از یک شکاف 5 میلیمتری به اجرا درآورند.

سامانه آموزشی جراحی رباتیک سینا در دو مدل فِلِکس و اِستریت ساخته شده است.
در مدل فِلِکس از فرایند جراحی باز الگو برداری شده و شرایطی مشابه شرایط جراحی باز با حرکات مشابه دست جراح را برای جراحان تداعی خواهد کرد. این مدل مناسب جراحانی است که به جراحی باز عادت داشته و در آن حوزه متبحر هستند. شایان ذکر است هرچند حرکات دستان جراح با فِلِکس مشابه حرکات دستان وی در جراحی باز است ولی فِلِکس جراحی را به صورت بسته و مشابه  از شکافهای ۵ میلیمتری انجام خواهد داد. ولی تداعی ترجمه حرکات از دستان جراح به سر ابزار جراحی مشابه جراحی باز است و به این ترتیب جراح حس مستقیمی از کنترل انتهای ابزار جراحی، مشابه جراحی باز را تجربه خواهد نمود.

وقتی سینای ایرانی روی دست داوینچی آمریکایی بلند می‌شود!
مصاحبه پیش رو گفتگو با دکتر نسرین مقدم استاد طراحی صنعتی دانشگاه تهران و طراح صنعتی سامانه رباتیک جراحی از راه دور سینا می باشد که از منظر طراحی محصول و تجربه کاربری به موضوعات ذیل می پردازند:

✅️سامانه جراحي رباتيک سينا از يک طراحي منحصر به فرد ملي و مبتني بر نيازها و ملاحظات بومي برخوردار است
✅️ ️ ارزش آفرینی از طریق دیزاین برای مجموعه محصولات دانش بنیان
✅️ ️مهم ترین تاثیر طراحی صنعتی، کمک به صادرات

🏆 سامانه رباتیک جراحی از راه دور سینا، برگزیده جشنواره طراحی صنعتی ایران

مرکز طراحی ایران
ماموریت ما ارتقاء سطح طراحی صنعتی محصولات ایران ساخت