شاخص‌ها و معیارهای داوری آثار شامل موارد اصلی زیر است:

معیار ارزیابیشرح معیار
اصالت طرحآیا فرم و ظاهر محصول اصالت طراحی را دارا می باشد و کپی شده از محصولات هم رده و مشابه نیست؟
حضور محصول در بازارآیا محصول به بازار معرفی شده و فروش دارد؟ صادرات چطور؟
روند و فرایند طراحیآیا روند ارائه شده برای طراحی محصول مطابق با فرایندهای طراحی صنعتی و توسعه محصول (تعریف و هدف پروژه، روند تحقیق، ایده‌پردازی و روند توسعه طرح، مدلسازی‌ها و نمونه‌سازی‌ها، ارزیابی و تست و…) می باشد؟ شرکت کنندگان می‌توانند گزارش این بخش را به صورت مجزا پی دی اف ضمیمه نمایند. البته مسائل عدم افشای اطلاعات محرمانه در نظر گرفته شود.
نوآوری و خلاقیتآیا طراحی محصول دارای نوآوری و خلاقیت متمایز کننده است؟ نوآوری ارائه شده، پیام جدیدی را به مخاطب ارائه می‌دهد؟
زیبایی‌شناسیآیا هویت فرمی محصول با صنعتی که محصول در آن قرار می گیرد هم خانواده است؟ آیا تناسبات فرمی، زیبایی و ظاهری محصول بر اساس محدودیت‌های فرایند و روش‌های ساخت و مواد استفاده شده، توانسته نوآوری خلق نماید؟ آیا سبک و ترند طراحی و فرم های خلق شده به روز است و نوآوری فرمی در مسیر روندهای روز طراحی قرار دارد؟
ارگونومی و ایمنیآیا اصول ارگونومی در این طرح با توجه به شرایط و ابعاد انسانی کاربر مراعات شده است؟ آیا ارزیابی ایمنی محصول انجام شده است؟
انتخاب مواد و روش ساختآیا مواد و روش ساخت محصول، بر اساس تعریف صورت مسئله طراحی درست انتخاب شده است؟ (متناسب با تيراژ توليد، کاراکتر محصول، دسترسی‌ها، کارکرد، شرایط محیطی استفاده، عمرمفید و قیمت تمام شده محصول و…) آیا طراحی جزئیات طرح بر اساس روش تولید انتخابی به درستی انجام گردیده؟
بهبود عملکرد (ارزش افزوده)طراح جهت بهبود عملکرد بخش‌های مختلف محصول چه راهکار‌هایی پیشنهاد داده است؟ ارزش افزوده‌ای طراحی ارایه شده چیست؟
کارایی و سهولت استفادهارزیابی روند استفاده و سهولت کاربری انجام شده است؟ آیا به نیاز رده‌ مختلف افرادی که با این محصول در ارتباط هستند، توجه شده و به راحتی از آن استفاده می‌نمایند؟
طراحی پایدار و شرایط محیطیآیا طرح با الزامات زيست محيطی انطباق و طراحی سبز انطباق دارد؟ آیا قطعات بر اساس مواد قابلیت تفکیک پذیری و بازیافت را دارند؟
نگهداری و تعمیراتطراح به امکان بروزرسانی تجهیزات و ایجاد افزونه­های جدید و سهولت در تعمیر توجه کرده است؟ آیا دسترسی‌ها و سهولت مونتاژ و دمونتاژ قطعات دستگاه، در طراحی و چیدمان قطعات لحاظ گردیده است؟ آیا سناریو های مختلف تعمیرات و سرویس برای دستگاه در نظر گرفته شده است؟
بسته بندی و حمل و نقلآیا بسته‌بندی قابلیت محافظت و نگهداری بخش‌های مختلف محصول را دارا است؟ آیا اصول حمل دستی بار یا حمل ماشینی بار در طراحی بسته‌بندی لحاظ شده است؟ آیا محصول بعد از باز شدن از داخل بسته‌بندی به راحتی توسط افراد مرتبط حمل می گردد؟ آیا اطلاعات لازم در مورد نحوه حمل محصول بر روی بسته بندی محصول درج گردیده است؟