:::::::::::

تفاوت قابل توجه در عرضه محصول

تفاوت قابل توجهی در عرضه محصول از طریق داشتن طراحی صنعتی حرفه‌ای نسبت به رقبا وجود دارد.

در واقع، طراحی صنعتی به شما کمک می‌کند با ارائه محصولاتی با طراحی منحصر به فرد و کاربردی، از رقبای خود پیشی گرفته و در بازار موفق عمل کنید.

بایو پرینتر سه بعدی آبتین

شروع فعالیت این شرکت در مسیر تولید پرینترهای سه بعدی به این شکل بود که در ابتدا یک نسخه بسیار ابتدایی از این محصول که توسط یک شرکت انگلیسی ساخته شده بود وارد کشور گردید. با توجه به اینکه کاربری دستگاه مذکور برای مصارف غیر پزشکی بود و از نظر ترکیب جوهر مصرفی محدود بود، تلاش شد تا با الگوبرداری از آن، دستگاهی با ویژگیهای متناسب با نیاز که شامل پرینت ساختارهای هیدروژلی، قطعات سرامیکی و پلیمری برای کاربردهای مختلف بویژه پزشکی بود، طراحی و ساخته شود. اولین نسخه این دستگاه با نام آبتین I در سال ۱۳۹۷ آماده شد  و با توجه به ماهیت دانش بنیان بودن محصول و کاربری پزشکی مدنظر، بنا شد تا این محصول در قالب چند طرح تحقیقاتی در دانشگاه علوم پزشکی تهران و اصفهان بکار گرفته شود تا نقاط ضعف و قوت آن شناسایی و در نسخه های بعدی از لحاظ فنی و ظاهری تکمیل و ارتقا یابد. یکسال کار میدانی و همکاری تنگاتنگ با پژوهشگران به تغییرات قابل توجهی در طراحی و ساخت، طراحی صنعتی و قابلیتهای دستگاه منجر شد.

این تجارب در نسخه جدید این محصول با عنوان آبتین II استفاده شد که در سال ۱۳۹۸ وارد بازار شد و هم اکنون به صورت تجاری در اختیار پژوهشگران سایر مراکز قرار دارد. در کنار تحقیق برای ارتقا این پرینتر، انواع ماژول های جانبی برای این دستگاه طراحی شده‌اند که قابلیتهای متنوعی به پرینتر آبتین II داده‌اند که از آن جمله می توان به ماژولهای حرارتی و تابشی و همچنین هد دو محوره اشاره نمود. تفکر ایجاد ساختار ماژولار در پرینتر های سه بعدی شرکت آبتین طب فناور، مقدمه بکارگیری این تکنیک توسط دیگر سازندگان معدود پرینترهای سه بعدی در کشور گردید. لیکن پرینترهایی که در بازار موجود هستند به لحاظ تکنیک پیشران جوهر و همچنین نسبت به مواد قابل پرینت دارای محدودیت جدی هستند، در حالیکه محصول شرکت آبتین طب فناور قابلیت پرینت ترکیبات متنوعی را دارا است.

انتخاب بایو پرینتر سه بعدی آبتین II  در “جشنواره طراحی صنعتی ایران ۱۴۰۰ “ به عنوان محصول برگزیده

طراحی بدنه بایو پرینتر سه‌بعدی ماژولار


چاپگرهای سه بعدی دارای سازوکار مشخصی هستند؛ اين چاپگرها دارای کارتريج‌ها يا مخازنی برای ذخير‌ه‌ جوهر از انواع مختلف و در مورد تولید اعضای بدن، جوهر‌هاي بیولوژیک هستند که با استفاده از سوزن‌های موجود روی پلتفرم یا محل پرینت، براساس الگوی مشخص شده، شروع به پرینت اعضای بدن مورد نظر می کنند.
در طراحی پرینتر پزشکی شرکت آبتین طب، که فلزی است و به روش ورقکاری  توسط استودیو طراحی ایکاس ساخته شده است، مهمترین مسئله بعد از زیبایی و تناسب فرمی، دستیابی به بهترین عملکرد است. این موضوع هم در مورد تعامل کاربر با دستگاه و هم در مورد مکانیزم حرکتی اجزای آن برای انجام فرآیند پرینت صادق می‌باشد. در طراحی کیس محصول، سهولت فرآیند تعویض اکسترودرهای مختلف یکی از یکی از چالش‌های مهم بود که با استفاده از مکانیزم‌ها و قطعات مناسب این فرآیند در محصول طراحی شده به راحتی قابل انجام است.

چالش‌های طراحی محصول

 •  توجه به ملاحظات فنی دستگاه‌ پرینتر
 • فرم طراحی شده متناسب با استانداردهای محصول
 • فرم زیبا و متمایز با نمونه‌های موجود در بازار
 • طراحی بر اساس نیازهای کاربر و توجه به ارگونومی
 • سهولت تعمیر و نگهداری

ویژگی‌های طرح ارائه شده

 • توجه به فرم محصول در محیط و مجاورت با دستگاه‌های دیگر
 • سهولت باز و بسته کردن کیس اکسترودر جهت تعویض و تعمیر
 • طراحی فرمی زیبا و متناسب با عملکرد دستگاه در تقابل با فنی و خشک بودن دستگاه
 • طراحی بر اساس سناریوهای مختلف استفاده از دستگاه و گروه های مختلف کاربران محصول
 • طراحی مکانیزم شیلد پرینتر
 • طراحی کیس به گونه ای که هم مونتاژ راحت باشد و هم بتوان راحت به قطعات داخلی دسترسی داشت.