طراحی صنعتی بازی هزارماز شرکت آینده سازان سیتا کودک با حمایت معاونت علمی و فناوری به انجام رسید.

معرفی بازی

بازی فکری هزارماز یک بازی رومیزی جدید و جذاب است که هیچگونه نمونه داخلی و خارجی ندارد. در این بازی فرد می تواند مسیرهای مختلفی را برای خود ایجاد کند. هزارماز را می توان به روش های مختلفی بازی کرد به گونه ای که برای هر فرد باهوش و خوش ذوق در هر سنی مناسب باشد، می توان این بازی را به عنوان یک ماز ساده بکار برد که فقط دو نقطه را به هم وصل می کند و یا یک بازی پیچیده که نیاز به تفکر و حل چالش های زیادی برای پیروزی دارد. در حالتی که از هزار ماز به عنوان یک ماز ساده استفاده شود، بدون احتساب مهره ها و فقط با تعریف دروازه ها به عنوان مبدا و مقصد می توان ۲۷۶ مساله ماز داشت که با در نظر گرفتن مهره ها به عنوان مبدا و مقصد به عدد ۶۶۶ ماز متفاوت خواهیم رسید و این در صورتیست که فقط یک حالت خاص را برای تمامی مهره ها در نظر بگیریم در حالیکه هر مهره می تواند حالت های قرار گیری متفاوتی داشته باشد و نتیجه آن ایجاد بیش از هزار مساله ماز خواهد بود.

چالش ها و ویژگی های طراحی

در طراحی صنعتی بازی هزارماز باید به نکات زیادی توجه شود که از آن جمله می توان به زوایای بین دیواره مهره ها و بستر بازی اشاره کرد به گونه ای که مهره ها علاوه بر چرخش راحت درون بازی زیبایی و یکنواختی صفحه را به هم نریزند. اندازه دایره های روی رویه شفاف و فاصله بین مهره ها، اندازه مسیرها و همچنین یکنواختی و همگن بودن اندازه ها روی مهره ها از نکات قابل توجه در طراحی هستند.
پشت بستر باید به گونه ای طراحی شود که به راحتی امکان جدا کردن آن از بستر بازی میسر نباشد و از آنجا که جنس تولیدی پشت و بستر یکی نیست باید میزان انقباض مواد مختلف بعد از سرد شدن لحاظ شود تا انحنا و اندازه ها متناسب باشند. در ارتباط با شکل سربازها لازم است علاوه بر جاگیری کم، امکان در دست گرفتن آن وجود داشته باشد و میزان تنظیم شدن روی مهره نیز متناسب باشد. توجه به جنس رویه شفاف به نحوی که در هنگام تولید و مونتاژ به راحتی در جای خود قرار گیرد و شکستگی آن به حداقل برسد نیز از دیگر چالش های طراحی است.

مرکز طراحی ایران
اینستاگرام ما را دنبال کنید