با توجه به اهمیت و کاربرد های طراحی صنعتی، امروزه بسیاری از کسب و کارها و شرکت‌ها به دنبال طراحان صنعتی می‌گردند و عموماً با این سوال روبرو می‌شوند که طراح صنعتی کیست ؟ با ما تا انتهای این مقاله همراه باشید تا به طور کامل از وظایف طراحان صنعتی اطلاعات کسب کنید.

طراح صنعتی کیست ؟

طراحان صنعتی به طور کل به افرادی نسبت داده می شود که برای محصولات تولیدی نظیر اتومبیل‌ها ، لوازم خانگی و اسباب بازی‌ها طرح‌های مفهومی ایجاد کنند.  در واقع آنها از هنر، تجارت و مهندسی برای تولید و طراحی محصولاتی استفاده می‌کنند که اکثر مردم به صورت روزانه از آن‌ها استفاده می‌کنند. برخی بر این باورند که طراحی صنعتی عملی تک بعدی است. اما در واقع چنین جمله‌ای به هیچ وجه درست نیست و این طراحی چند بعدی می‌باشد. به عبارت دیگر مفهوم طراحی چند بعدی این موضوع است که در طراحی صنعتی عموما از یک دانش خاص استفاده نمی‌شود و فرد طراح باید چندین دانش را با هم داشته باشد. در واقع در طراحی صنعتی نیاز است که یک طراح علم و دانش وسیعی در زمینه زیبایی شناسی، بازاریابی و همچنین مهندسی داشته باشد، تا بتواند یک محصول مناسب و موفق را برای بازار تولید کند.

وظایف طراح صنعتی

در ادامه وظایف یک طراح صنعتی را به صورت موردی به شما می گوییم.

۱- طراحان صنعتی در ابتدا کار سعی می‌کنند تا با مشتری‌ها خود در مورد محصولات و طرح‌ها مشورت کنند. همچنین از دیگر وظایف اولیه طراحان تحقیقات گسترده در مورد محصولات است. در واقع قبل از طراحی یک محصول صنعتی بهتر است طراح بداند که از آن محصول به چه روش‌هایی می‌توان استفاده کرد و چه کسانی قرار است از آن محصول استفاده کنند.

۲- دومین وظیفه طراح، طرح بندی ایده‌ها و یا ایجاد رندر است. به عبارت دیگر این ایده ها همان تصاویری از محصول است که بر روی کاغذ و یا کامپیوتر قرار داده می‌شود. طراحان صنعتی حرفه‌ای سعی می کنند تا با استفاده از نرم افزار‌های کامپیوتری و با رعایت جزئیات طرحی خارق العاده ایجاد کنند.

۳- سومین وظیفه ایجاد پروتوتایپ یا نمونه اولیه فیزیکی از محصولی است که به واسطه کامپیوتر رسم شده است.

۴- بررسی مواد و الزامات ساخت برای تعیین هزینه‌های تولید یکی دیگر از وظایف طراح است. در این حالت طراح باید ارزیابی کند، طرحی که خلق کرده است می تواند نیاز ها را با هزینه معقول برآورده کند؟ به عبارت دیگر طرحی که ایجاد می شود باید از نظر اقتصادی یک طرح به صرفه باشد. در غیر این صورت شرکت‌ها و کسب‌و‌کار‌های مختلف نمی‌توانند از طرح ایجاد شده استفاده کنند و آن محصول را به فروش برسانند.

۵- یک طراح هیچگاه تنها با دانش خود اقدام به طراحی یک محصول صنعتی نمی‌کند و سعی می‌کند تا با تولید کنندگان و مهندسان مکانیک برای ایجاد طرح مشورت کند تا بتواند طرحی را خلق کند که از نظر اقتصادی به صرفه باشد.

۶- ششمین وظیفه طراح ارزیابی ایمنی، ظاهر و عملکرد یک محصول است. چنین ارزیابی می تواند به طراح کمک کند که بداند آن طرح کاربردی است یا خیر.

۷- آخرین وظیفه طراح نمایش طرح اولیه یا پروتوتایپ به مشتریان است.

طراحان صنعتی به چند دسته تقسیم بندی می شوند؟

برخی از طراحان صنعتی تنها بر روی یک دسته محصولات خاص تمرکز می‌کنند و اقدام به طراحی آن‌ها می‌کنند. به طور مثال برخی از طراحان به صورت تخصصی بر روی تجهیزات پزشکی و طراحی آن‌ها تمرکز می‌کنند. برخی دیگر نیز بر روی طراحی محصولات الکترونیکی مصرفی مانند تلفن‌های هوشمند و رایانه‌ها تمرکز می‌کنند.

طراحان دیگر نیز ایدهای خودشان را برای محصولاتی مانند دوچرخه‌های جدید، مبلمان، لوازم خانگی و … توسعه می‌دهند. در واقع تمامی مثال‌هایی که تا به اینجا زده‌ایم در دسته اول از طراحان صنعتی قرار می گیرند. دسته دوم از طراحان به طراحی رابط های کابری می‌پردازند و به آن‌ها اصطلاحا طراحان تعاملی یا Interface Designer گفته می‌شود. طراحان در این دسته سعی می‌کنند تمرکز خود را بر قابلیت‌های دستگاه‌های هوشمند و الکترونیک بگذارند و سعی کنند محصولی را به وجود بیاورند که هم بسیار ساده باشد و هم بتواند بهترین تجربه را برای کاربر به ارمغان بیاورد.

عموما طراحان از چه نرم افزار های کامپیوتری استفاده می کنند؟

همانطور که در ابتدای مقاله  نیز ذکر کردیم. کامپیوتر ها یکی از ابزار های اصلی جهت طراحی صنعتی هستند. به عبارت دیگر طراحان صنعتی سعی می کنند تا با استفاده از نرم افزار های کامپیوتری ایده های خود را ترسیم و عملی کنند. یکی از نرم افزار های مهم در طراحی صنعتی نرم افزار computer-aided design and drafting یا به اختصار CADD است. با کمک این نرم افزار می تواند به صورت ۲ بعدی طرح های صنعتی را با بالاترین کیفیت رسم کرد. همچنین یکی دیگر از قابلیت های این نرم افزار کاربرد بسیار ساده با آن است. طراحان به راحتی می توانند تمامی تغییراتی که می‌خواهند در طرح ها انجام دهند را با استفاده از این نرم افزار به آسان ترین روش جایگزین کنند. همچنین دیگر نرم افزاری که مورد استفاده طراحان قرار می گیرد. نرم افزار CAD است.

طراحان با استفاده از این نرم افزار می توانند طرح های ۳ بعدی از محصولات را ترسیم کنند و یا طرح های ۲ بعدی خود را به طرح های ۳ بعدی تبدیل کنند. عموما طرح های ۳ بعدی برای چاپ طرح با استفاده از پرینتر‌های ۳ بعدی استفاده می شود. به علاوه دیگر نرم افزاری که ممکن است طراحان از آن استفاده کنند، نرم افزار computer-aided industrial design یا به اختصار CAID می باشد. با استفاده از این نرم افزار می توان به ماشین ها دستورالعملی را صادر کرد که با استفاده از آن ماشین ها از نحوه ساخت دقیق محصول مطلع شوند.

یک طراح صنعتی باید چه ویژگی هایی داشته باشد؟

۱- اولین ویژگی یک طراح صنعتی داشتن یا دارا بودن مهارت های تحلیلی است. با این روش طراحان می توانند مصرف کنندگان را آنالیز و میزان نیاز به محصولات جدید را بسنجند.

۲- داشتن مهارت کار با کامپیوتر، خصوصا مهارت استفاده از نرم افزار های طراحی که در متن بالا به آن ها اشاره کردیم.

۳- یک طراح صنعتی باید خلاق باشد و از خلاقیت های خود برای ایجاد محصولات جدید استفاده کند. به عبارت دیگر طراح صنعتی باید بتواند با خلاقیتش در محصولات قدیمی تغییراتی را به وجود بیاورد و محصولاتی بی نظیر طراحی کند.

۴- یک طراح صنعتی باید با مهارت های مهندسی و مکانیکی آشنایی داشته باشد و بداند که محصولات چگونه مهندسی می شوند. البته این مورد برای طراحی هر محصول متفاوت است.

۵- مهم ترین ویژگی یک طراح صنعتی مهارت حل مسئله است. عموما در طراحی صنعتی ممکن است مواردی اتفاق بیافتد که در آن طراحان با مشکلات پیچیده ای دست و پنجه نرم کنند. این مشکلات می تواند اندازه محصول، هزینه ساخت محصول و همچنین میزان نیاز به آن محصول باشد. در این صورت طراح باید بتواند مسائلی که ممکن است در حین طراحی به وجود بیاید را پیش بینی کند و برای آن ها جایگزینی را ایجاد کند. همچنین یک طراح موفق همواره تمامی گزینه ها را برای حل مسئله ارزیابی می کند و بهترین راه حل را انتخاب می کند.

مرکز طراحی ایران
اینستاگرام ما را دنبال کنید