آیین اختتامیه دومین جشنواره طراحی صنعتی ایران، توسط مرکز طراحی صنعتی معاونت علمی ریاست جمهوری با همکاری و حمایت صندوق نوآوری و شکوفایی در سال جاری با هدف شناسایی، معرفی و تشویق شرکت­ ها و طراحان، برای تولید محصولات طراحی محور و دارای طراحی شاخص برگزار گردید. این مراسم یک شنبه 4 دی ماه 1401 با اهدای جوایز به برترین­ ها، در مرکز همایش خانه نوآوری و فناوری ایران (IHIT) به همراه برگزاری نمایشگاه محصولات برتر به کار خود پایان داد.

      اختتامیه جشنواره طراحی ایران تندیس های جشنواره طراحی ایران

پس از تلاوت قرآن کریم و عرض خیر مقدم توسط خانم دکتر زهرا حسین­ آبادی دبیر دومین جشنواره طراحی صنعتی ایران، جوایز اهدایی به برگزیدگان این جشنواره اعلام گردید. رتبه ­های برتر در هر حوزه جوایز نقدی و تسهیلات از طرف حامیان مالی این جشنواره دریافت خواهند کرد. صندوق نوآوری و شکوفایی به رتبه ­های اول تا سوم در هر حوزه به ترتیب یک میلیارد تومان، 750 میلیون تومان و 500 میلیون تومان تسهیلات اعطا خواهد کرد. همچنین با حمایت ریاست نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت علاوه بر جایزه 30، 20 و 10 میلیون تومانی برای شرکت­ های برتر در حوزه تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، 5 درصد سطح حمایتی (تا سقف 50 درصد) محصولات برتر ارتقا خواهند یافت.

پس از آن آقای مهدی آل ­احمد رییس مرکز طراحی صنعتی ایران و ریاست جشنواره طراحی به ایراد سخن پرداخت. ایشان با تقدیر و تشکر از کلیه همکاران مرکز و کسانی که مادی و معنوی در برگزاری موفق این جشنواره نقش داشتند، گزارشی از روند برگزاری دومین جایزه طراحی ارائه نمود. وی افزود با آغاز سال جاری و در فاز نخست، با برگزاری جلسات متعدد با صاحب نظران (مدیران و کارشناسان معاونت علمی و صندوق نوآوری و شکوفایی، اساتید دانشگاه، کارشناسان و مشاوران مرکز در حوزه­ ی طراحی صنعتی و برگزیدگان و داوران دوره قبل) حوزه ­های زیر برای جشنواره 1401 انتخاب گردید. تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی، ماشین آلات صنعتی و رباتیک، طراحی داخلی فضاهای نوآوری، آموزش، ورزش و سرگرمی و صنایع دستی و بسته بندی. در فاز بعد دبیرخانه جایزه مقدمات اجرایی جشنواره را آغاز و فراخوان ثبت نام رسانه­ ای شد. در این مدت 147 محصول از 108 شرکت در بخش رقابت اصلی ثبت نام کردند که پس از ارزیابی اولیه 122 محصول به بخش داوری این دوره از رقابت­ ها راه یافتند. پس از مرحله­ ی داوری مستندات 72 محصول و پس از داوری مجازی محصولات، 32 طرح برتر از آثار ارسالی وارد مرحله داوری اصلی شدند. داوری 15 طرح شاخص از محصولات برتر در حوزه­ ی تجهیزات آزمایشگاهی و پزشکی و حوزه­ ی ماشین آلات صنعتی و رباتیک هم زمان با دهمین نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاهی ایران ساخت به صورت حضوری انجام پذیرفت و در حوزه­ های باقیمانده با همکاری کمیته داوران، داوری نهایی برای این محصولات نیز انجام شد.

مهندس آل احمد رئیس جشنواره طراحی

سپس آقای دکتر رضا اسدی­ فرد رییس مرکز موسسات و شرکت­ های دانش بنیان معاونت علمی، با اشاره به اینکه 75 درصد شرکت­ های دانش بنیان دارای تولیداتی هستند که توجه به شاخصه­ های طراحی صنعتی در این محصولات و تجهیزات ضروری است، افزود: از اوایل دهه 80 که شرکت­ های فناور با حمایت معاونت علمی در نمایشگاه­ های بین المللی شرکت می ­کردند، مشخص شد که شرکت های ایرانی اگرچه دارای دانش فنی قابل رقابت در سطح جهانی هستند. اما به دلیل اینکه به ظرافت­ های فرمی و بصری توجه چندانی ندارد نمی ­توانند با سایر محصولات جهانی رقابت کنند. ایشان ادامه داد اگر بخواهیم اقتصاد برون­ گرا داشته و بخواهیم وارد بازارهای بین المللی شویم ضرورت طراحی محصول را بیشتر احساس خواهیم کرد. علاوه بر جنبه­ های زیبایی بصری، جنبه ­های کاربردی و عملکردی و سرویس و نگهداری محصولات نیز باید مورد توجه تولیدکنندگان و صادرکنندگان قرار گیرد، که این موارد همگی توسط طراحان صنعتی پیش­ بینی و اجرایی می­ شود. دکتر اسدی­ فرد با اشاره به ارائه خدمات و حمایت­ های طراحی صنعتی در 10 سال گذشته توسط کریدور فناوری تا بازار به عنوان مجری مرکز دانش ­بنیان، برگزاری دومین جشنواره طراحی صنعتی ایران را اتفاق مبارکی برای زیست بوم نوآوری و فناوری دانست و افزود این تلاش جمعی اثرات مثبت فراوانی در توسعه و رونق اقتصاد دانش ­بنیان و فناورانه در کشور ایفا خواهد کرد. استفاده مناسب از نمادهای فرهنگی، هویتی و ملی در طراحی صنعتی محصولات، امری است که باید مورد توجه قرار گیرد تا بتوانیم محصولاتمان را با طراحی بومی و ایرانی به جهانیان عرضه کنیم.

در ادامه دکتر سیاوش ملکی ­فر معاون توسعه صندوق نوآوری و شکوفایی به اهمیت نوآوری در زیست بوم فناوری و نوآوری کشور یا همان دولت، صنعت، دانشگاه پرداخت. ایشان افزود همانگونه که شرکت اینتل با نوآوری خود توانست شرکت IBM را کنار بزند، اکنون استفاده از نوآوری امری نه مستحب، بلکه واجب است. وقتی رقبا و تامین کنندگان وارد فضای نوآوری و خلاقیت در ارائه محصول و خدمات به مشتریان می­ شوند، تولیدکنندگان نیز برای حفظ جایگاه خود ناگریز از حرکت در این مسیر هستند. به عنوان مثال استراتژی کلان در شرکت اپل هم بر تکنولوژی و هم تمایز در طراحی محصول استوار است. دکتر ملکی­ فر افزود طراحی صنعتی فراتر از مباحث هنری است و طراحی محصول ارتباط تنگاتنگی با تولید پذیری (تنوع در روش ساخت)، مباحث عملکردی وسهولت کاربری آن دارد. تقریبا تمام تکنولوژی ­های انقلاب صنعتی چهارم نظیر(Big Data، AR، VR، NDF، Blockchain و… ) پس از ورود به مباحث تولید به طراحی صنعتی نیز رسوخ کرده ­اند.

ایشان ادامه داد هر چند شرکت­ های ما در دانش فنی و توسعه فنی محصول توانمند هستند ولی در بخش فروش و بازاریابی دچار مشکل هستند که از این رو صندوق نوآوری و شکوفایی برای حمایت بیشتر از شرکت­ های دانش بنیان اقدامات زیادی را انجام داده که انواع حمایت از طراحی صنعتی محصولات از این نمونه فعالیت هاست. ارائه تسهیلات برای ساخت قالب، 7 میلیون تومان حمایت بلاعوض برای ثبت طراحی صنعتی داخلی و 45 میلیون تومان حمایت بلاعوض برای ثبت طراحی صنعتی خارجی و نیز اهدای تسهیلات خاص برای برگزیدگان این جشنواره از جمله­ ی این حمایت­ها می باشد.

آخرین سخنران آیین اختتامیه آقای مهندس محمدرضا عمادیان مهر رییس انجمن صنفی کارفرمایی طراحی صنعتی و مدرس دانشگاه بود که به نمایندگی از جامعه طراحی صنعتی به ایراد سخن پرداخت. ایشان با تشکر و قدردانی از تلاش­ های خالصانه مدیر مرکز طراحی و ریاست جشنواره طراحی و همکارانش برای برگزاری این جشنواره و حمایت از جامعه­ ی طراحان صنعتی، به عدم آگاهی و آشنایی شرکت­ های دانش­ بنیان و تولیدکنندگان داخلی از پتانسیل­ ها و ظرفیت ­های جامعه طراحی صنعتی کشور اشاره و توضیحاتی در این زمینه ارائه نمود. ایشان خاطر نشان کرد امیدوارم با حمایت و سرمایه­ گذاری بیشتر دولت در این بخش، هزینه ­های بالای طراحی محصولات کاهش یابد تا همه تولیدکنندگان داخلی بتوانند از طراحی صنعتی در فرایند ساخت و تولید محصولات خود بهره ­مند شوند.

این مراسم با معرفی برگزیدگان در هر حوزه به کار خود پایان داد و از مدیرعامل و طراح محصول، طرح­ های منتخب با اهدای جوایز، تندیس و لوح سپاس تقدیر شد.

برگزیدگان این دوره از رقابت­های جشنواره طراحی صنعتی، در هر حوزه به شرح زیر می­ باشند.

 

حوزه­ های رقابت

رتبه

نام محصول نام شرکت
 

 

تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

اول

سانتریفیوژ یخچال دار ظرفیت بالا اندیشه سازان سلامت پارسیان (فدکو)

دوم

دستگاه اندازه‌گیری زاویه تماس نانومهندسی سطح ژیکان

سوم

دستگاه اسپکت حیوانات کوچک توسعه صنایع تصویربرداری پرتو نگار پرشیا

 

ماشین آلات صنعتی و رباتیک

اول

پرینتر سه بعدی فلزی صنایع نورا لایه نگار
دوم موقعیت یاب Xima S20  هیرو نگار پارس
سوم پرینتر سه بعدی فیلامنتی محفظه گرم دو نازل آسال لیزر ساخت
 

آموزش، ورزش و سرگرمی

اول

دستگاه بدنسازی همه کاره جیم باکس  ویرا بازرگانی وزنه
دوم بازی فیجی آینده رباتیک سبز آرسام
سوم بازی کارآگاه ناحیه شرقی توسعه صنعت چینش
 

صنایع دستی و بسته بندی

اول

سامانه تصفیه آب همراه در شرایط بحرانی  دانش پژوهان صنعت نانو
دوم بسته‌بندی­ های دوست­ار محیط زیست زیبا سلامت ماندگار
سوم بسته‌بندی اسمارت مگا داروسازان سانا فارمد
 

حوزه طراحی داخلی فضای نوآوری و فناوری

دوم

طراحی داخلی کارخانه هنر، طراحی و ساخت فرآیند بنیان معماری
سوم طراحی داخلی هنام فارمد هنام فارمد
سوم طراحی داخلی ICAN ایده کاوان نوآور

 

در پایان این مراسم نیز با اهدای لوح سپاس و هدایای نقدی از کمیته داوران این دوره از جشنواره طراحی صنعتی ایران قدردانی به عمل آمد.

 

اختتامیه دومین جشنواره طراحی صنعتی ایران

گزارش تصویری مراسم اختتامیه دومین جشنواره طراحی صنعتی ایران