آقای دکتر عبدالرضا مجدالدین مدیرکل دفتر هماهنگی دانش، صنعت و بازار معاونت علمی و قائم مقام رئیس نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت در مصاحبه با مرکز طراحی ایران در مورد جزئیات جشنواره طراحی صنعتی ایران گفت:

لطفا توضیح بفرمایید جایزه طراحی صنعتی در نمایشگاه ایران ساخت با چه هدفی شکل گرفت؟

به منظور آشنایی تولید­کنندگان داخلی با موضوع طراحی صنعتی، طراحی بسته بندی محصولات و بهره ­مندی از فرآیندهای طراحی صنعتی با هدف دیده شدن فناوری محصولات صادراتی ساخت ایران در نمایشگاه­ های بین المللی و افزایش صادرات محصولات ایرانی، همچنین رتبه ­بندی شرکت­ های ایران ساخت از منظر شاخصه ­های طراحی محصول مد نظر بوده است.

دستاوردهای دوره ی اول این جایزه چه بود؟ در جهت توسعه و گسترش این دستاوردها چه فعالیت­ هایی انجام شده است؟

106 محصول از 62 شرکت حاضر در نهمین نمایشگاه ایران ساخت در اولین دوره این جشنواره شرکت کردند که پس از ارزیابی مشترک توسط دبیرخانه جایزه و  دبیرخانه نمایشگاه ایران ساخت به بخش داوری حضوری راه یافتند. در آیین اختتامیه این جایزه که با حضور ریاست محترم نمایشگاه آقای دکتر محمد حسین بهشتی در معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری برگزار شد، به 12 شرکت لوح سپاس، 10 شرکت تندیس جشنواره و جوایز نقدی به 3 شرکت برگزیده که حائز رتبه برتر شدند، اعطا گردید. پس از پایان جایزه شرکت ­های تجهیزاتی نمایشگاه از نظر طراحی محصول رتبه بندی شده و به شرکت­ های متقاضی خدمات طراحی صنعتی در قالب جلسات مشاوره­ ی تخصصی طراحی صنعتی به صورت رایگان و همچنین خدمات طراحی صنعتی با حمایت بلاعوض برای هزینه عقد قرارداد طراحی به شرکت­ ها داده شد.

فراخوان دومین جشنواره­ ی طراحی صنعتی ایران اعلام شده، در مورد تفاوت­ ها و تغییرات این دوره با جایزه­ برگزار شده درسال گذشته توضیحاتی بفرمایید؟

جشنواره­ طراحی امسال در سه بخش جایزه طراحی محصول، نشست طراحی صنعتی و بررسی چالش‌ طراحی محصول، در روزهای پایانی آذرماه 1401، همزمان با اختتامیه دهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت برگزار می­ شود. همچنین حوزه ­های برگزاری جایزه به  6 حوزه­ ی زیر افزایش یافته است.

1-     تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی

2-     ماشین آلات صنعتی و رباتیک

3-     تجهیزات کامپیوتر و فناوری اطلاعات

4-     طراحی داخلی فضاهای نوآوری (ویژه مراکز نوآوری، شتابدهنده­ها، فضاهای کار اشتراکی و…)

5-     صنایع دستی و بسته بندی

6-      آموزش، ورزش و سرگرمی

 آقای دکتر مجدالدین در مورد بخش­ های جدیدی که فرموید بخش نشست طراحی صنعتی و بخش چالش طراحی محصول هم توضیحاتی ارائه بفرمایید.

نشست طراحی شامل دو قسمت 1- پنل گفتگو محور  2- کارگاه­ های آموزشی یک روزه­­ می­ باشد.

پنل گفتگو، در واقع نشست تعاملی متخصصین و تولیدکنندگانی است که با هدف انتقال تجربه به مدیران فنی و توسعه دهندگان محصول در شرکت ­ها، ارزش افزوده استفاده از دانش و مهارت طراحی را در کاهش هزینه­ های ساخت و تولید و مشتری پسند شدن محصولشان در بازار را ارائه می­ دهند.

هدف از برگزاری کارگاه آموزشی نیز برطرف کردن یکی از چالش­ های اصلی تولیدکنندگان یعنی کاهش هزینه­ های ساخت و تولید می­ باشد. گاها شرکت­ ها به دلیل عدم توانمندی مالی از انجام فرایند طراحی محصول، صرف نظر می ­­کنند، در این نشست قرار است مدیران با روش­ های متنوع و متعدد تولید محدود به منظور کاهش هزینه ­های طراحی صنعتی محصول آشنا شوند .

وی همچنین اضافه کرد: چالش طراحی محصول نیز یکی از جذاب‌ترین بخش­ های جشنواره­ ی دوم طراحی صنعتی است که شرکت‌ها می ­توانند برای نیازهای طراحی محصول خود، با صرف هزینه­ ای ناچیز تعداد متنوعی ایده دریافت کند. ایده ­های دریافتی در قالب چالش طراحی محصول همراه با خدمات راهنمایی و مشاوره به شرکت متقاضی داده می ­شود که کارفرما از امکان پذیر بودن تولید محصول با طراحی فوق اطمینان حاصل کند. (طراحی­ ها قابلیت اجرایی داشته باشند.)

برای تولیدکنندگان کوچک و شرکت­ های نوپا نیز برنامه­ ای در نظر گرفته شده است؟

بخش رقابت دیزاینو (طراحی مفهومی) برای تولیدکنندگان کوچک و شرکت­های نوپا، دانشجویان و طراحان ایجاد شده که فاقد شرط الزامی فروش محصول در بازار می ­باشد و طراحان و تولیدکنندگان می­ توانند طرح ­های محصولات آینده­ ی خود را در مقایسه با طراحی محصولات در حال ساخت مربوط به رقبای خود نیز، محک بزنند.

در مورد زمان ­بندی جایزه و مراحل برگزاری توضیح بفرمایید، اختتامیه در کجا به چه شکل برگزار خواهد شد؟

فراخوان ثبت نام جایزه­ی 1401 تا 15 آبان ماه سال جاری تمدید شده است. ارزیابی اولیه آثار در نیمه­ی دوم آبان و نیمه­ ی اول آذر انجام شده و محصولات راه یافته به بخش داوری حضوری همزمان با تاریخ برگزاری نمایشگاه ایران ساخت یعنی 19 تا 22 آذر داوری خواهند شد. نشست و اختتامیه دومین جشنواره طراحی صنعتی ایران نیز همزمان با اختتامیه دهمین نمایشگاه مواد و تجهیزات آزمایشگاه ایران ساخت برگزار خواهد شد. محل برگزاری نشست طراحی صنعتی و آیین اختتامیه جایزه در خانه نوآوری و فناوری ایران (IHIT) در سالن 37A، در محل دائمی نمایشگاه­ های بین المللی تهران خواهد بود.

چه حمایت­ هایی از طراحی صنعتی شرکت­ های حاضر در نمایشگاه ایران ساخت انجام می ­دهید و جوایز این دوره از رقابت ­ها چیست؟

 به منظور دریافت خدمات حرفه ­ای طراحی صنعتی به مرکز طراحی صنعتی معاونت علمی ارجاع داده می­ شوند. مرکز طراحی ایران خدمات و حمایت ­های متنوعی در قالب حمایت مالی بلاعوض از عقد قرارداد طراحی، حمایت از ثبت طراحی صنعتی داخلی و خارجی و اعطای تسهیلات کم بهره را به شرکت­ ها ارائه می­ نماید.

سطوح حمایتی برای برگزیدگان جشنواره­ ی طراحی 1401، دریافت 5 درصد حمایت بیشتر تا سقف 50 درصد برای محصولاتی است که مطابق با دستور العمل مشخص دبیرخانه جشنواره و تیم ارزیابی و نظارت فنی نمایشگاه، طراحی صنعتی محصول خود را ارتقا داده اند. همچنین برای رتبه ­های برتر مانند سال گذشته، جوایر نقدی نیز از طرف ریاست نمایشگاه ایران ساخت درنظر گرفته شده است.

مرجع: سایت نمایشگاه ایران ساخت