اخبار

آغاز به کار نهمین نمایشگاه ایران ساخت از فردا

آغاز به کار نهمین نمایشگاه ایران ساخت از فردا / 15 محصول با فناوری پیشرفته تولید بار اول عرضه می شود/حضور 370 شرکت

به نقل از : معاونت علمی فناوری ریاست جمهوری

بیست و دومین نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، از 23 آذرماه، آغاز به کار می‌کند.

نمایشگاهی برای عرضه محصولات و خدمات فناورانه ایران ساخت. این رویداد به کاهش وابستگی آزمایشگاه‌های داخلی به تجهیزات و مواد وارداتی و همچنین استفاده از توانمندی‌های داخلی و حمایت از فعالیت‌های دانش‌بنیان درزمینه ساخت تجهیزات و تولید مواد آزمایشگاهی منجر می‌شود.

نشست خبری مشترک این دو نمایشگاه با حضور محمدحسین بهشتی سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و رییس نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران‌ساخت و پیمان صالحی معاون پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری برگزار شد.

عرضه بیش از 9 هزار محصول فناورانه

سرپرست معاونت نوآوری و تجاری سازی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری در این نشست خبری با اشاره به ارائه 15 محصول تولید بار اول در این نمایشگاه، گفت: روز افتتاحیه، از محصولات جدید رونمایی خواهد شد.

وی افزود: در نهمین دوره این نمایشگاه، 370 شرکت با بیش از 9 هزار محصول حضور دارند و محصولات آنها پس از پایان حضوری نمایشگاه، به شکلی مجازی تا برگزاری دوره بعدی فرصت عرضه و فروش دارند.

به گفته بهشتی، طی 8 سال برگزاری نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت، بیش از یک 1 هزار و 100 میلیارد تومان فروش قطعی برای شرکت ها ثبت شد که این فروش با حمایت 35 درصدی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری اتفاق افتاد. همچنین برگزاری این رویداد در این سال ها منجر به ایجاد اشتغالی پایدار برای 7 هزار نفر شده است.

رییس نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت همچنین بیان کرد: هر سال میزان فروش شرکت‌ها سیری صعودی داشته است. در دوره ششم این رویداد 115 میلیارد تومان، دوره هفتم 295 میلیارد تومان و دوره هشتم 325 میلیارد تومان فروش قطعی ثبت شده است.

به گفته بهشتی، نمایشگاه امسال میزبان رویدادی جدید است. این کار با همکاری مرکز طراحی ایران برای ارتقای سطح طراحی و کیفیت بسته بندی محصولات و نوع ارائه خدمات انجام می شود. قرار است در نهمین دوره این نمایشگاه برترین طراحی در زمینه ارائه تجهیزات، طراحی خدمات و طراحی بسته بندی انتخاب و معرفی شوند. همه شرکت‌هایی که در این نمایشگاه حضور دارند می توانند در این رویداد شرکت کنند. تاکنون 80 مجموعه ثبت نام کرده اند.

وی افزود: محصولات دارای فناوری پیچیده از 40 درصد، محصولات با فناوری پیچیده تولید بار اول از 50 درصد، محصولات سطح 2 فناوری از 25درصد و سطح 3 فناوری از 10 تخفیف برخوردار می شوند. مدارس با 40درصد و همچنین پژوهش سراهای دانش‌آموزی نیز می توانند نیازهای خود را با 70 درصد تخفیف با تایید ستادهای توسعه فناوری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری از این نمایشگاه تامین کنند.

توسعه علوم انسانی و اجتماعی در اولویت کاری وزارت علوم

پیمان صالحی معاون پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نیز در این مراسم، گفت: بیست و دومین دوره نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار وزارت علوم به صورت مشترک با نهمین نمایشگاه تجهیزات و مواد آزمایشگاهی ایران ساخت کار خود را در بخش هایی چون نمایشگاه دستاوردهای پژوهش و فناوری و فن بازار( عرضه)، نمایشگاه تقاضا(تستا) و نمایشگاه فناوری های نوپدید و آینده نگر آغاز می کند.

وی افزود: 19 دانشگاه، 17 پژوهشگاه، 2 پارک علم و فناوری و مراکز رشد شرکت‌‌ها و 14 شرکت و سازمان در نمایشگاه امسال حضور دارند و 3 هزار و 132 فناوری ارائه خواهد شد. همچنین 41 فناوری نیز رونمایی خواهد شد.

صالحی با اشاره به عزم جدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ریاست جمهوری برای ارتقای همکاری‌ها با معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، بیان کرد: یکی از نمادهای مهم این همکاری ها برگزاری همزمان و مشترک این دو نمایشگاه با هم است تا زمینه همکاری‌های فناورانه میان دو نهاد بیشتر شود.

به گفته رییس بیست و دومین دوره نمایشگاه دستاوردهای پژوهش، فناوری و فن بازار، در تلاشیم تا در کنار حفظ اقتدار ایران در زمینه تولید علم و فناوری در دنیا، سهم و اثربخشی علوم انسانی و اجتماعی را بیشتر کنیم.

وی در ادامه گفت: از دیگر اقدامات ما کاربردی کردن پژوهش های دانشگاهی و تحقیقات علمی و انطباق آنها با نیازهای کشور است که این کار را نیز با همکاری معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری شتاب خواهیم داد. همچنین دیپلماسی فناوری با دیگر کشورها را نیز در اولویت داریم تا ارتباط میان دانشمندان ایرانی با جهان قطع نشود و ارتقا یابد.

معاون پژوهش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری افزود: دانشمندان سفیران پرقدرت ایران در دنیا هستند که می توانند حضور کشورمان در بازارهای جهانی را تثبیت و توانمندی علمی ایران در بازار جهانی را نیز عرضه کنند.

منبع : مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری

اینستاگرام مرکز طراحی ایران را دنبال کنید

مشاهده بیشتر

مهدی آل‌احمد

ما برنامه‌های حمایتی متنوعی از شرکت‌های دانش بنیان داشتیم و داریم، که یکی ازین تسهیلات، بازپرداخت بخشی از هزینه اجرای طراحی صنعتی است. اولین تجربه های ما در این مورد به سال 1388 بر میگرده که با طراحی مجدد چند محصول، شرکتها توانستن در بازار خارجی موفقیت خوبی کسب کنند. بعدها با مطالعه کتاب خودباوری در خلاقیت دیوید کلی، نگاهمون به طراحی صنعتی تغییر کرد! و مطالعات عمیقتری در سیاست‌های طراحی کشورها هم انجام دادیم. با شرکتهای ایرانی که تیم طراحی داشتن گپ و گفت زدیم، تجربه های شکست و موفیقت توسعه محصولات را بررسی کردیم و ... خروجی همه این سالها فعالیت شد: مرکز طراحی ایران و امیدواریم با کمک همه دوستان خوبی مثل شما بتونیم نقش کوچکی در توسعه اکوسیستم نواوری و فناوری کشور ایفا کنیم.

نوشته های مشابه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دکمه بازگشت به بالا