انسان ها به طور روزانه با محصولاتی از شرکت‌های متفاوتی سر و کار دارند و این شرکت‌ها بدون اینکه ما متوجه تاثیرات بسیار آنها در  زندگی خود باشیم، به راحتی زندگی و افکار ما را تحت تاثیر خود قرار می‌دهند.

Objectified مستندی درباره طراحی

Objectified مستندی درباره طراحی  و ساخت اشیاء، جعبه ها، بطری‌ها و به طورکلی اشیا معمولی است که در زندگی عادی روزمره ما بارها از آن ها استفاده می شود ولی شاید هیچگاه نگاه دقیقی به شکل و شمایل آن ها نداشته ایم. همه این محصولات “طراحی شده‌اند”. اما طراحی خوب چگونه می‌تواند این محصولات و زندگی ما را بهتر کند؟

Objectified مستندی بلند درباره روابط پیچیده ما با اشیاء است و  افرادی که آنها را طراحی می کنند. در این مستند با مکالمات عمیق، فرآیندهای خلاقانه برخی از تأثیرگذارترین طراحان محصولات جهان را معرفی و مستند می‌کند و به این می‌پردازد که چگونه چیزهایی که می‌سازند بر زندگی ما تأثیر می‌گذارند.

این نگاه به خلاقیت در کار، در پشت هر چیزی از مسواک و قیچی گرفته تا ابزارهایی با فناوری بالا مانند موبایل و لب تاپ وجود دارد. این مستند در مورد طراحانی است که محیط اطراف ما را به طور روزانه بررسی و ارزیابی مجدد می کنند تا با خلاقیت و نوآوری خود محصولات جدید و کارآمدتری را بسازند.

مستند سه گانه طراحی

Objectified که در ایران به “دنیای اشیا” نیز شناخته می شود یک مستند از سه گانه طراحی است که توسط Gary Hustwit کارگردانی و در کمپانی Plexi Productions ساخته شده است:

Helvetica با موضوع تایپوگرافی و طراحی گرافیکی (2007)

Objectified با موضوع طراحی صنعتی (2009)

Urbanized با موضوع معماری و طراحی شهری (2011)

وی یکی از کارگردانان موفق در زمینه ساخت فیلم مستند بوده و جوایز بسیاری نیز در این حوزه دارد. البته این سه گانه تنها مستند وی در حوزه طراحی نیست:

Design Canada :ناگفته‌های از طراحی در کانادا را بازگو می‌کند که هویت و شمایل کانادایی را شکل داد. طراحی پرچم کانادا و نماد صدمین سالگرد کانادا، نماد کلمه کانادا و … که آثار تعدادی از طراحان گرافیک کانادایی را در این حوزه بررسی می‌کند.

 Rams: مستندی در مورد  Dieter Rams یکی از طراحان صنعتی شاخص آلمان است که رویکرد خاص او به طراحی “کمتر، اما بهتر”  (Less, but better) کیفیتی ماندگار را در محصولات ایجاد کرد و بر طراحی بسیاری از محصولات تأثیر گذاشت.

روزانه هر انسان از صدها شیء استفاده می کند؛ باور نمی کنید؟ ساعت زنگ دار، کلید، چراغ، شیر آب، بطری شامپو، مسواک، تیغ و… چه کسی این چیزها را می سازد، و چرا آنها اینگونه ساخته شده‌اند؟

پس از تماشای این مستند ظریف در مورد هدف و فرآیند طراحی صنعتی، هرگز به مسواک بعدی خود (یا هر محصول دیگری) به همان شکل قبل نگاه نخواهید کرد!

 

این مستند توسط مرکز طراحی ایران همراه با زیر نویس فارسی در اختیار علاقه مندان قرار گرفته است.

مرکز طراحی ایران
مرکز طراحی ایران