شرکت پوشش های نانو ساختار با بیش از 20 سال تجربه در زمینه طراحی و ساخت انواع سیستم های لایه نشانی در خلأ از پیشگامان این حوزه در ایران به شمار می رود. این شرکت بر آمده از دل تحقیقات دانشگاهی و مؤسسین آن از اعضای هیات علمی دانشگاه های برتر کشور  می باشند که به خوبی از نیازهای مراکز دانشگاهی، آموزشی و تحقیقاتی کشور آگاهند. در این مصاحبه پای صحبت مهندس مهدوی، مدیر عامل شرکت پوشش های نانو ساختار نشسته ایم تا از تجربه طراحی صنعتی محصول خود برایمان بگویند.

[toc]

جناب مهندس لطفا خودتان و شرکت را معرفی بفرمایید؟

احمد مهدوی هستم. فارغ التحصیل کارشناسی ارشد دانشگاه شریف، مدیرعامل شرکت پوشش های نانو ساختار و عضو هیات علمی دانشگاه. حدود ۲۵ سال است که مدیریت شرکت پوشش های نانو ساختار را بر عهده دارم. این شرکت ابتدا در مرکز رشد دانشگاه شریف تاسیس شد و در حال حاضر در حوزه طراحی و ساخت سیستم های لایه نشانی در خلا در سایز آزمایشگاهی فعالیت می‌ کند. یکی از دستگاه های پر فروش ما دستگاه های اسپاترینگ رومیزی است که کنار میکروسکوپ های الکترونی قرار می‌گیرد. این دستگاه جز دستگاه های برگزیده جایزه طراحی ایران بود‌.

اهمیت طراحی محصول

 

چرا به سراغ طراحی صنعتی رفتید؟

با حضور در نمایشگاه ها و مقایسه محصول شرکت با نمونه های خارجی متوجه طراحی زیبا و ظاهر با کیفیت نمونه های خارجی که جذب مشتری را برای آن‌ها به همراه داشت شدیم، در کنار این موضوع تشویق ستاد نانو و حمایت آن موجب شد اقدام به طراحی صنعتی محصولمان کنیم که بازخورد خوبی هم از این کار دریافت کردیم.

فرآیند طراحی صنعتی محصول شما چه مقدار زمان برد؟

با توجه به اینکه ما در کارهایی که در شرکت انجام می شود دقت به خرج می دهیم و نیز اینکه طراحی که ستاد نانو به ما معرفی کرده بودند (جناب آقای مهندس امامی رضوی) با دقت و حوصله کار را انجام می دادند، طراحی مقداری زمان برد اما به نظر بنده ارزشمند بود.

تاثیر طراحی صنعتی بر فروش

 

تاثیر طراحی صنعتی بر کسب و کار شما؟

طراحی فوق العاده اثر دارد. معمولا هنگامی که مشتری می بیند طراحی دستگاه حرفه ای نیست ناخواسته این برداشت برای او پیش می آید که احتمالا عملکرد دستگاه هم مانند ظاهر آن حرفه ای نخواهد بود. میزان هزینه و زمانی که صرف طراحی ظاهر دستگاه می شود نماینده آن است که بر روی بخش های دیگر دستگاه نیز به صورت حرفه ای کار شده است. با طراحی صنعتی میزان فروش دستگاه ما حدودا ۶_۷ برابر شد.

تاثیر طراحی صنعتی محصول بر صادرات شرکت شما؟

در حال حاضر ۹۵٪ از محصولات ما صادر می شود. اگر طراحی صنعتی نبود شاید این مقدار برعکس بود و میزان صادرات ما ۵٪ بود. زیرا امروز در بازار بین المللی با توجه به رقابت شدیدی که وجود دارد طراحی صنعتی یک الزام است. اینطور نیست که بگوییم طراحی صنعتی مناسب تر است. باید طراحی صنعتی وجود داشته باشد.

آیا خودتان به شخصه نکات خاصی در زمینه ی طراحی صنعتی محصولتان در نظر داشتید؟

با توجه به اینکه طراحی تخصص ما نبود کار را کاملا به طراح واگذار کردیم. طراح ابتدا اتودهایی زدند و ما از میان آن‌ ها انتخاب کردیم بعد کار را ادامه دادند. نکته ای که ما در طراحی صنعتی لحاظ کریدم این بود که اگر دستگاه نیاز به بازطراحی فنی و توسعه داشت طراحی آن مزاحم نباشد.

معیارهای انتخاب طراح صنعتی؟

با توجه به اینکه بنده شناختی در این حوزه نداشتم به ستاد نانو اعتماد کردم. بنده می دانم که ستاد برای معرفی متخصصین به شرکت های زیر مجموعه خود بسیار تحقیق و بررسی می کند. ما نیز از کار طراحی صنعتی آقای مهندس امامی رضوی راضی بودیم.

نظرتان در ارتباط با کیفیت طراحی صنعتی محصول شما در مقایسه با محصولات خارجی مشابه؟

کاملا قابل رقابت است و حتی ممکن است در مواردی برتر باشد. اما بحث تنها طراحی صنعتی نیست. مثلا کیفیت قسمت فلزی پوسته دستگاه ما در مقایسه با نمونه آلمانی متفاوت است، زیرا دستگاه هایی که در کشور های خارجی استفاده می شود، خدماتی که ارائه می‌دهند و حتی کیفیت رنگی که وجود دارد بسیار متفاوت با ایران است. به همین علت مثلا در مواردی که ترکیب قالب پلاستیک با فلز است ممکن است کیفیت کار به اندازه نمونه خارجی نباشد.

نقش طراحی محصول بر صادرات

 

نقاط ضعف و قوت طراحان صنعتی داخلی؟

بنده تخصص این که در ارتباط با تمامی طراحان صحبت کنم را ندارم ولی همان گونه که میزان حرفه ای بودن پزشکان متفاوت است، میزان تخصص طراحان نیز متفاوت است. جناب مهندس امامی رضوی بی نقص بودند و در این حوزه عالی کار کردند. ما نقطه ضعفی مشاهده نکردیم و به نظرم ایشان از بهترین طراحان صنعتی ایران هستند.

هزینه ­ی طراحی صنعتی در ایران؟

در زمانی که کار طراحی صنعتی دستگاهمان را انجام دادیم احساس کردیم مبلغ بالاست اما بعد که کمی بیشتر با این مقوله آشنا شدیم متوجه شدیم که رقم بالایی نیست.

اگر به عقب برگردید چه مواردی را در فرآیند طراحی صنعتی محصول خود اصلاح می کنید؟

محصول ابتدا باید به بلوغ برسد و سپس طراحی صنعتی انجام شود. چون ممکن است ساختار دستگاه بعد از رسیدن به بلوغ تغییر کند. مگر اینکه برای تولید کننده طراحی صنعتی مهم و بلوغ دستگاه نیز زمان‌بر باشد. اگر طراح صنعتی حرفه ای باشد صرفه جویی جدی در زمینه مونتاژ و ساخت به وجود خواهد آمد. بالعکس اگر طراح حرفه ای نباشد طراحی را انجام می دهد و ساخت را به تولید کننده می سپارد. تولید کننده هم بعد از ساخت می بیند قسمت های مختلف با هم جفت و جور نمی شود و … به همین علت قوی بودن طراح ملاک است.

توصیه به دیگر شرکت ها؟

بعضا ممکن است شرکتی تنها تولید کننده محصول خاصی در ایران باشد و مشتری مجبور به خرید باشد در این صورت طراحی صنعتی لازم نیست اما اگر شرکتی است که لازم است وارد بازار رقابتی و صادرات شود حتما باید به طراحی صنعتی توجه کند. دیگر اینکه وقتی طراحی صنعتی وجود داشته باشد می توان دستگاه را با قیمت بالاتری به فروش رساند.

پیشنهاداتی جهت بهبود روال کاری معاونت علمی؟

حمایتی که در چند سال گذشته دریافت کردیم خیلی خوب بود. در حال حاضر نیز به شرکت ها توصیه می کنم برای کسب موفقیت در بازار حتی اگر شده بدون حمایت های مالی معاونت علمی اقدام به طراحی صنعتی کنند.

 

آدرس شرکت: https://pvd.ir

آدرس اینستاگرام: https://www.instagram.com/nanostructuredcoatings

 

مرکز طراحی ایران
اینستاگرام ما را دنبال کنید